Hvert center i hjernen arbejder autonomt, nærmest som et symfoniorkester der varmer op, inden dirigenten kommer ind. Det lyder ikke altid helt godt.. Højre og venstre frontallap er dem der styrer slagets gang. Derfor kaldes de to frontallapper for hjernens dirigent. 

Men: de kan dirigere i to retninger: Højre frontallap administrerer de pesimistiske og negative tanker, og venstre styrer de positive og optimistiske. 

Når du mediterer flytter du automatisk aktiviteten/blodgennemstrømningen væk fra højre og over i venstre frontallap. På den måde kan hjernen bygges om.

En ny retning indenfor hjerneforskning kaldes for Neuroplasticitet, og en af de store kanoner indenfor dette felt hedder Richard Davidson. Check ham ud – det er spændende!

Husk at jeg starter Mindfulnesskursus d. 26. januar, et kursus som også er for dem, der gerne vil lære at meditere.

Læs mere om det på min hjemmeside.

Mindfulness og kropsterapi København