Lad som ingenting når du kommer til skade.

Det kan lyde mærkeligt, men kroppen har det med at gå i alarmberedskab, hvis du lader den gøre det. Den sprøjter alt muligt gams hen til det skadede område, og hjernen sender signaler der kan tolkes som: “Nu må jeg hellere lægge mig ned og sige AV”.  Hvis du derimod lader som om at der ikke er nogen skade, så vil kroppen tro på dig og begynde at reparere sig selv.

Fx: Hvis du løber en tur og vrider om, så fortsæt .. ikke med at løbe, men med at gå. Forsøg at afvikle hvert skridt så naturligt som muligt henover foden. Det skaber gennemstrømning og hævelsen kan ikke rigtig komme til at sætte sig. 

Det er den samme effekt man tilstræber på hospitalerne. Der jager læger og sygeplejersker helt ny-opererede patienter ud på gulvet for at gå og træne. Kroppen bliver narret til at tro at skaden ikke er så stor. 

Kropsterapi og Mindfulness København

www.christianwinding.dk